cukrzyca a bypasy

 Pytania do lekarza diabetologa:

cukrzyca-lekarz-diabetolog-warszawa-mokotow-prywatnie-ursynow-zoliborz-linia-metro-dieta-cukrzyca-analiza-serce-bypassy-problemyWitam Panią Pani doktor!

Nie piszę w swoim imieniu, lecz w w sprawie kogoś bardzo mi bliskiego. Darek jest młodym mężczyzną, ma 43 lata , od ponad 20tu choruje na cukrzycę typu I a 10 miesięcy temu przeszedł operację wszczepienia bypasów… Niestety w ostatnim czasie zasłabł za kierownica z powodu bardzo szybkiego spadku cukru i omal nie zginał …Na szczęście nic poważnego mu się nie stało , rownież serce jest w dobrym stanie ; tyle ze juz 2 dni po wypadkumiał znowu silne niedocukrzenie /podczas odpoczynku tym razem/ które doprowadziło do reanimacji…

Z diagnozy lekarzy wynika, że leki , które zażywa w związku z sercem rozregulowywują mu jednocześnie poziomy cukru we krwi i ten spada mu w bardzo szybkim tempie… Bardzo się o niego boję…czy Pani doktor miała doświadczenie z takim przypadkiem i mogłaby mi coś podpowiedzieć – w jakim szpitalu jest szansa na badania..na pomoc ..?!

Stan psychiczny Darka nie jest najlepszy po trzykrotnym „pukaniu do drzwi na górze…, których nikt mu nie otwiera…” jak mi to określił ostatnio…On jest facetem który nie mówi o tym co czuje/ jak większość mężczyzn /…ale ja wiem , że bardzo boi się , że zostało mu niewiele czasu…Czy musi tak być…???!!!Proszę o wskazówki Pani doktor…bardzo proszę..! Beata

Lekarz diabetolog odpowiada:

Witam serdecznie,
opowiedziana przez Panią historia brzmi dość niepokojąco.

Spadki glikemii, czyli tzw. hipoglikemia nie powinny się zdarzać. Leczenie powinno być tak dostosowane, aby ryzyko ich wystąpienia było jak najniższe. Niewątpliwie niebezpieczny jest spadek cukru u kierowcy – TU UWAGA WYPADKI!!!!

Ale również groźny jest taki spadek dla mięśnia sercowego, który potrzebuje stałej dawki glukozy do prawidłowego funkcjonowania. Pani Znajomy jest po CABG (by-passy) – czyli mięsień sercowy jest już w pewnym stopniu nadwyrężony, po co dalej go obciążać.
Proponuję przyjrzeć się leczeniu (może można zmodyfikować leczenie cukrzycy) wspólnie z diabetologiem, przyjrzeć się diecie pacjenta i zalecałabym częstsze pomiary glikemii na glukometrze.

ZAWSZE pomiar przed jazdą samochodem – i nie prowadzić przy glikemii poniżej 90 i powyżej 250!!!.
W samochodzie zawsze mieć coś słodkiego (cola, sok).

Pozdrawiam serdecznie
dr Anna Jeznach – diabetolog, Warszawa

diabetolog lekarz cukrzyca warszawa mokotow najlepszy partykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *