Co jeść, by nie tyć przy cukrzycy? Porada dietetyczki współpracującej z diabetologiem

Pytania do diabetologa:

cukrzyca-lekarz-diabetolog-warszawa-mokotow-prywatnie-ursynow-zoliborz-linia-metro-dieta-cukrzyca-waga-tycieCo jeść, aby nie tyć w cukrzycy?

W gabinecie współpracuję z dietetyczką mgr Joanną Ostrowską, która radzi:

W diecie osoby chorej na cukrzycę ważna jest kontrola spożycia węglowodanów. Nie oznacza to jednak, że powinniśmy całkowicie je ograniczyć.

Według wytycznych Polskiego Towarzystwa Diabetologicznego, węglowodany powinny stanowić ok. połowę wartości energetycznej diety. Należy jednak pamiętać, że nie tylko ilość węglowodanów, ale również ich jakość ma istotny wpływ na utrzymanie prawidłowej kontroli metabolicznej.

Różne rodzaje węglowodanów spożywanych z dietą w odmienny sposób wpływają na stężenie glukozy we krwi. Wybierając te „dobre” węglowodany unikniemy nagłych spadków stężenia glukozy we krwi skutkujących m.in. zmęczeniem, dezorientacją, czy, tak jak w Pani przypadku, problemem z dobudzeniem oraz występowaniem „wilczego głodu”.

Te „dobre” węglowodany, to węglowodany złożone znajdujące się m.in. w ciemnym pieczywie wykonanym z mąki z pełnego przemiału, płatkach owsianych, czy grubych kaszach (gryczana, jęczmienna, pęczak). Ponadto w celu uniknięcia występowania sytuacji hipoglikemii (spadków stężenia glukozy we krwi) ważne jest, aby spożywać posiłki mniejsze objętościowo, lecz często. Najlepiej aby to było ok. 5 posiłków dziennie co 3-4 godziny – wraz z mniejszymi porcjami do naszego organizmu przedostają się niewielkie i łatwe do zagospodarowania dawki węglowodanów.

Pozdrawiamy serdecznie
dr Anna Jeznach diabetolog i Joanna Ostrowska, dietetyk

diabetolog lekarz cukrzyca warszawa mokotow najlepszy partykuły

Jeden komentarz do “Co jeść, by nie tyć przy cukrzycy? Porada dietetyczki współpracującej z diabetologiem

  1. Dzień dobry pani doktor. Wszystko zrozumiałam prowadzę zła dietę na obiad wolę 1 ziemniaka na parze omijając kaszę czasami ugotuje kopytka zamiast ryż,a mięso z zupy zamiast zjeść z surówką to wole krokiety plus ze nie robię często .Mało ruchu i nie chudnę .Miłego dnia

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *