Co jeść aby nie tyć (lub nie chudnąć) w cukrzycy?

Pytania do lekarza diabetologa:

cukrzyca-lekarz-diabetolog-warszawa-mokotow-prywatnie-ursynow-zoliborz-linia-metro-dieta-schudniecie

Lidia: Od wielu lat choruję na cukrzycę typu 2. Gdy przez przypadek wykryto że mam cukrzycę, lekarz pierwszego kontaktu przepisał mi diapram i zapisałam się na wizytę do diabetologa. Zmienił leki,  ale po nich miałam biegunki i skaczący cukier, wiec pan doktor zalecił, abym znowu brała diapram. Wyniki były bardzo dobre,  nawet odstawiono mi leki,  ale po pewnym czasie nachodziła chęć na słodycze. Zaczęłam ponownie brać diapram, ale tyłam coraz bardziej.

Gdy lekarz który mnie prowadził odszedł z tej przychodni przepisano mnie do innego lekarza, który  zmienił leki na Formetik – miałam chudnąć. Nic z tego,  bo po małych dawkach diety podjadałam wieczorami. Często spada cukier i rano mam bardzo niski – nie mogę się dobudzić. Jestem tylko człowiekiem i mam ochotę na naleśnika czy placka ziemniaczanego .

Lekarz diabetolog odpowiada:

Leki stosowane w cukrzycy mają różny wpływ na masę ciała. Mogą zwiększać masę ciała  ( tych staramy się unikać) – to głównie pochodne sulfonylomocznika (Diaprel, Amaryl, Glibetic itd.) . Pochodne biguanidu czyli metformina (Metformax, Glucophage, Formetic, Siofor) są lekami korzystnymi z punktu widzenia masy ciała, nie powodują jej wzrostu, a niejednokrotnie wraz ze zmiana stylu życia pozwalają zredukować masę ciała.

Nowoczesne leki stosowane w cukrzycy takie jak Flozyny (Forxiga, Invokana) powodują redukcje masy ciała w związku z wydalaniem glukozy (a tym samym kalorii) z moczem.

Kolejną grupą leków są agoniści receptora GLP-1 (Victoza, Byduron, Luxymia), które powodują redukcję masy ciała poprzez wpływ na uczucie sytości, zwolnienie pasażu przewodu pokarmowego, działanie inkretynowe.

Grupa leków inkretynowych (Januvia, Galvus, Trajenta) to leki, które pozostają obojętne dla masy ciała i tez są wspaniałym wyborem w leczeniu cukrzycy.

Insulina jest hormonem anabolicznym i tym samym, sprzyja przyrostowi masy ciała. Niejednokrotnie insulina jest leczeniem najlepszym i wówczas warto dbać, aby dawki były dobrze dobrane ( nie były zbyt duże)

W gabinecie współpracuję z dietetyczką mgr Joanną Ostrowską, która radzi co jeść, by nie tyć przy cukrzycy:

Pozdrawiamy serdecznie
dr Anna Jeznach – diabetolog, Warszawa

diabetolog lekarz cukrzyca warszawa mokotow najlepszy partykuły

Leczenie cukrzycy Warszawa:

  • https://www poradniacukrzycowa pl/co-jesc-aby-nie-tyc-lub-nie-chudnac-w-cukrzycy-lekarz-diabetolog-warszawa-prywatnie-mokotow-ursynow-wola/
  • forxiga odchudzanie
  • co jeść przy cukrzycy typu 2 by nie tyc
  • trajenta a tycie
  • leki na cukrzycę a chudnięcie
  • chudnięcie przy cukrzycy
  • diaprel czy powoduje tycie
  • forxiga odchudzanie forum
  • tabletki na cukrzyce typ 2 kture nie poeoduja tycia
  • diaprel czy metformax

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *