Hipoglikemia reaktywna a dieta w cukrzycy

Pytania do lekarza diabetologa:

cukrzyca-lekarz-diabetolog-warszawa-mokotow-prywatnie-ursynow-zoliborz-linia-metro-hipoglikemia-reaktywnaRok temu stwierdzono u mnie hipoglikemię reaktywną. Do tej pory byłam pod opieką poradni metabolicznej, z której nie jestem zadowolona. Problem mój polega na tym, że gdy jestem na diecie zaczynam czuć się jeszcze gorzej. Godzinę po jedzeniu miewam zawroty głowy i czuję się jakby mi cukier spadał. Zaczyna mi drżeć prawa dłoń czasami bardzo, jakbym na pianinie grała. Skacze mi ciśnienie od 140 do 95 przy spadku rozsadza mi głowę i kręci mi się w głowie. Czasami mam tak nagłe spadki cukru, że ledwo zdążę glukozę wziąć i to przy pomocy rodziny. Boję się tych spadków,  czasem boję się z domu wyjść. Anna

Lekarz diabetolog odpowiada:

Witam Pani Anno!
Faktycznie w hipoglikemii reaktywnej mogą występować po posiłkach takie objawy, jak Pani opisała.
Na pewno ważnym elementem mającym na celu poprawę Pani komfortu jest:
1. Diagnostyka, tj czy miała Pani wykonany test z glukozą i w trakcie testu wykonane oznaczenie stężenia glukozy i stężenia insuliny na początku, 1 godzinę po i 2 godziny po wypiciu glukozy?

2. Zazwyczaj wyniki te pozwalają rozpoznać hipoglikemię reaktywną, ale czasami stwarzają możliwość włączenia leków (np. przy wysokich stężeniach insuliny)

3. Warto przyjrzeć się Pani diecie. Powinna to być dieta z niskim indeksem glikemicznym, a częstość posiłków dostosowana indywidualnie. Zazwyczaj posiłki co 2,5- 3 godzin, ale czasami trzeba częstotliwość zmienić.
Czasami polecam Pacjentkom prowadzenie jakby „dzienniczka” z zapisami posiłków oraz czasem wystąpienia objawów.

4. Kolejnym elementem istotnym u osób, u których objawy są tak nasilone jak u Pani, warto dokonywać pomiaru stężenia glukozy przy użyciu domowego glukometru.

Rejestracja wyników pozwala na ewentualną modyfikacje diety, częstotliwości posiłków, a czasem każe poszerzać diagnostykę hipoglikemii.

Pozdrawiam serdecznie
dr Anna Jeznach
diabetolog

diabetolog lekarz cukrzyca warszawa mokotow najlepszy partykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *