Pytania do diabetologa – cukrzyca seniorów
Obecnie coraz więcej seniorów wsiada za kierownicę samochodu w związku z szalejącą pandemią. Czy diabetyk-senior może/powinien prowadzić samochód? Który diabetyk-senior nie powinien wsiadać za kierownicę i dlaczego?
Lekarz-diabetolog odpowiada:
Zawsze należy sprawdzić ważność prawa jazdy. W przypadku osób starszych prawo jazdy jest obecnie wydawane na krótszy okres czasu z uwagi na postępujące zmiany związane z wiekiem, które upośledzają kierowanie pojazdami.
W przypadku osób z cukrzycą konieczna jest kontrola okulistyczna, która poza standardowym badaniem ostrości wzroku powinna obejmować badanie dna oka- u pacjenta należy wykluczyć zmiany na siatkówce oka (retinopatia cukrzycowa, makulopatia ) czy zmiany o charakterze zaćmy.
Kolejnym ważnym elementem u kierowców z cukrzycą jest wykluczenie polineuropatii obwodowej- czyli zmian w obrębie układu nerwowego pod postacią zaburzeń czucia w stopach, parestezji itp.
Istotne znaczenie ma refleks i inne elementy sprawdzane w trakcie badań psychotechnicznych.
Jednym słowem- pacjent z cukrzyca z zaawansowana retinoaptia makulopatia, czy zacma oraz osoba z zaburzeniami czucie w obrebie stóp powinna zaprzestać korzystania z samochodu w roli kierowcy.
Jeśli u pacjenta z cukrzycą nie występują tego typu powikłania to kolejnym elementem podlegającym ocenie jest: rodzaj leczenia cukrzycy oraz stopień wyrównania choroby.
I tak osoby leczone farmakologicznie lekami o niskim ryzyku hipoglikemii oraz dobrym wyrównaniu cukrzycy- mogą tak samo swobodnie prowadzić pojazd jak inne osoby w tym wieku
Osoby z leczeniem o większym czy dużym ryzyku hipoglikemii powinny przeanalizować ten fakt ze swoim lekarzem diabetologiem oraz zawsze zwracać uwagę na glikemię w dniu podróży.
Zarówno hipoglikemia (niski cukier tj ,70 mg/dl ) jest bardzo niebezpieczny i powoduje, że pacjenci popełnija wiele błędów za kierownica, wypadków sami narażając swoje zdrowie.
Objawy hipoglikemii to głód, pocenie, zaburzenia widzenia, zawroty głowy, senność, bełkotliwa mowa, aż do napadów padaczkowych i śpiączki włącznie
Hiperglikemia czyli wysoki cukier tj >250 mg/dl pow negatywnie odbija się na samopoczucie powodując wzmożoną senność i słabszy refleks.
Pozdrawiam serdecznie i do zobaczenia –
dr Anna Jeznach-Steinhagen – diabetolog, Warszawa