Czy diabetyk-senior może/powinien prowadzić samochód?

Pytania do diabetologa – cukrzyca seniorów

Obecnie coraz więcej seniorów wsiada za kierownicę samochodu w związku z szalejącą pandemią. Czy diabetyk-senior może/powinien prowadzić samochód? Który diabetyk-senior nie powinien wsiadać za kierownicę i dlaczego?

lekarz-diabetolog-warszawa-gabinet-prywatny-senior-metro-ursynow-mokotow-centrumLekarz-diabetolog odpowiada:

Zawsze należy sprawdzić ważność prawa jazdy. W przypadku osób starszych prawo jazdy jest obecnie wydawane na krótszy okres czasu z uwagi na postępujące zmiany związane z wiekiem, które upośledzają kierowanie pojazdami.

W przypadku osób z cukrzycą konieczna jest kontrola okulistyczna, która poza standardowym badaniem ostrości wzroku powinna obejmować badanie dna oka- u pacjenta należy wykluczyć zmiany na siatkówce oka (retinopatia cukrzycowa, makulopatia ) czy zmiany o charakterze zaćmy.

Kolejnym ważnym elementem u kierowców z cukrzycą jest wykluczenie polineuropatii obwodowej- czyli zmian w obrębie układu nerwowego pod postacią zaburzeń czucia w  stopach, parestezji itp.

Istotne znaczenie ma refleks i inne elementy sprawdzane w trakcie badań psychotechnicznych.

Jednym słowem- pacjent z cukrzyca z zaawansowana retinoaptia makulopatia, czy zacma oraz osoba z zaburzeniami czucie w obrebie stóp powinna zaprzestać korzystania z samochodu w roli kierowcy.

Jeśli u pacjenta z cukrzycą nie występują tego typu powikłania to kolejnym elementem podlegającym ocenie jest: rodzaj leczenia cukrzycy oraz stopień wyrównania choroby.

I tak osoby leczone farmakologicznie lekami o niskim ryzyku hipoglikemii oraz dobrym wyrównaniu cukrzycy- mogą tak samo swobodnie prowadzić pojazd jak inne osoby w tym wieku

Osoby z leczeniem o większym czy dużym ryzyku hipoglikemii powinny przeanalizować ten fakt ze swoim lekarzem diabetologiem oraz zawsze zwracać uwagę na glikemię w dniu podróży.

Zarówno hipoglikemia (niski cukier tj ,70 mg/dl ) jest bardzo niebezpieczny i powoduje, że pacjenci popełnija wiele błędów za kierownica, wypadków sami narażając swoje zdrowie.

Objawy hipoglikemii to głód, pocenie, zaburzenia widzenia, zawroty głowy, senność, bełkotliwa mowa, aż do napadów padaczkowych i śpiączki włącznie

Hiperglikemia czyli wysoki cukier tj >250 mg/dl pow negatywnie odbija się na samopoczucie powodując wzmożoną senność i słabszy refleks.

Pozdrawiam serdecznie i do zobaczenia –
dr Anna Jeznach-Steinhagen – diabetolog, Warszawa

najlepszy lekarz diabetolog warszawaprywatny gabinet lekarski cukrzyca diabetolog warszawa mokotów

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *