Hipoglikemia: cukrzyca a jedzenie słodyczy

Pytania do lekarza diabetologa:

lekarz-diabetolog-dobry-warszawa-gabinet-przychodnia-mokotow-srodmiescie-centrumMoja koleżanka, która od 11 lat choruje na cukrzycę, każdego dnia je słodycze. Mimo tego, iż wiem, że nie może tyle jeść (bo czasami są to 2 batony, a czasami cala czekolada) nie jestem w stanie jej zabronić. Starałam się to ignorować,  niestety w tym roku zaczęły jej strasznie skakać cukry. Ostatnie dni ma je bardzo niskie 40-50 i nawet gdy zje coś słodkiego to jej nie podchodzą. Wczoraj zdarzyła się sytuacja, gdy jej poziom cukru wynosił 64 i zjadła to co ma przypisane w swojej diecie i cukry nie podeszły. Strasznie się boję, bo jestem za nią odpowiedzialna, a nie wiem co mam robić.

Lekarz diabetolog odpowiada:

Nie wiem, na jaką cukrzyce choruje koleżanka, ale domyślam się, że na cukrzycę typu 1, czyli insulinozależną. Generalnie w każdym typie cukrzycy nie zalecamy słodyczy, gdyż zawierają cukry proste, których tzw. indeks glikemiczny jest bardzo wysoki. Według zaleceń Polskiego Towarzystwa Diabetologicznego zalecane są węglowodany złożone w ilości ok 300 g /dobę, a węglowodany proste należy ograniczyć do minimum. Wiadomo, iż całkowicie się nie wyeliminuje z diety cukrów prostych. Wiele osób, pomimo cukrzycy, ma dużą słabość do słodyczy.

To co bardzo mnie niepokoi, o czym Pani pisze, to epizody hipoglikemii, które występują u koleżanki. Niskie glikemie, tj. poniżej 70 mg/dl- zwane hipoglikemią – są niebezpieczne dla organizmu. Obniżanie się stężenia cukru wyzwala głód i apetyt na słodycze, gdyż one najszybciej podniosą stężenie glukozy.

Jest to dość prosty mechanizm i osoby, które doświadczają hipoglikemii – często sięgają po słodycze. Niestety nie tędy droga! Pani koleżanka ma źle wyrównaną cukrzycę – niebezpieczne spadki cukru nie powinny występować (być może przyjmuje zbyt dużą dawkę insuliny?) Należałoby przede wszystkim poprawić wyrównanie cukrzycy, a myślę, że duży apetyty na słodycze ustąpi. Pacjenci również przy wyrównaniu cukrzycy zaczynają się znacznie lepiej czuć, gdyż nagłe spadki i wzrosty cukru nie służą samopoczuciu. A więc do dzieła!!!

Wśród zalecanych „słodszych przyjemności” zalecamy raczej owoce, jogurty niskotłuszczowe niż cukierki, batony, ciasta. Więcej o słodkich przyjemnościach przeczytasz tutaj.

Dziękuję, że troszczy  się Pani o koleżankę – oby więcej osób miało takie podejście do chorych! Jeśli Ją Pani zmobilizuje do zmian, będzie żyła długo i bez specjalnych wyrzeczeń.

prywatny gabinet lekarski cukrzyca diabetolog warszawa

diabetolog lekarz cukrzyca warszawa mokotow najlepszy partykuły

Leczenie cukrzycy Warszawa:

  • https://www poradniacukrzycowa pl/lekarz-diabetolog-dobry-warszawa-mokotow-centrum-srodmiesciecukrzyca-slodycze/
  • cukrzyca a słodycze
  • https://www poradniacukrzycowa pl/lekarz-diabetolog-dobry-warszawa-mokotow-centrum-srodmiesciecukrzyca-slodycze/#:~:text=poniżej 70 mg/dl- zwane hipoglikemii – często sięgają po słodycze
  • https://www poradniacukrzycowa pl/lekarz-diabetolog-dobry-warszawa-mokotow-centrum-srodmiesciecukrzyca-slodycze/#:~:text=Generalnie w każdym typie cukrzycy proste należy ograniczyć do minimum
  • słodycze przy cukrzycy
  • cukierki na cukszyce jakie jadac
  • cukrzyca a jedzenie słodyczy
  • cukrzyca a slodycze
  • cukrzyca i jedzenie slodyczy
  • cukrzyca ochota na słodycze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *