Cukrzyca – co to za choroba?

Lekarz diabetolog odpowiada:

diabetolog-cukrzyca-lekarz-warszawa-mokotowCukrzyca jest choroba zaliczaną do grupy chorób metabolicznych.

Podstawowym objawem tej choroby jest podwyższone stężenie glukozy we krwi tzw. hiperglikemia. Hiperglikemia jest wynikiem nieprawidłowych przemian cukrów (węglowodanów), białek i tłuszczy w organizmie. Zaburzenia te są wynikiem niewłaściwego wydzielania insuliny lub nieprawidłowego działania insuliny. W efekcie niektórzy pacjenci wymagają do życia bezwzględnie podawania insuliny w zastrzykach, a inni – podawania leków, które usprawniają działanie insuliny lub pobudzają trzustkę do jej wydzielania.

Wyróżniamy wiec kilka typów cukrzycyw zależności od przyczyny jej powstawania, i jak się można domyślić, różne będą metody jej leczenia.

Ważne, aby Twój lekarz bardzo dokładnie określił typ cukrzycy i rozpoczął właściwe leczenie. Niejednokrotnie przy rozpoznaniu cukrzycy rozpoczyna się jej leczenie od stosowania insuliny, którą po pewnym czasie można zamienić na leki doustne. I analogicznie, po wielu latach trwania cukrzycy leczonej tabletkami, może wystąpić konieczność zastosowania insuliny.

Niestety w przypadku cukrzycy typu 1, czy cukrzycy LADA (latent autoimmune diabetes of adult) insulinoterapia musi być stosowana całe życie.

Cukrzyca typu 2 – to najczęściej występująca cukrzyca na świecie, stanowi 80-90% przypadków choroby, Stale wzrasta liczba osób chorujących, szczególnie w krajach rozwiniętych. Określa się często tę chorobę epidemią XXI wieku ( prognozy podają, iż w 2025 roku na świecie liczba chorych przekroczy 300 milionów).

Nie jesteś więc sam, nie musisz wstydzić się swojej choroby, ale to od Ciebie i Twojego lekarza zależy jak będziesz z tą chorobą żyć. Nie może ona stać się dramatem, musisz wypracować nowy styl codziennego funkcjonowania, o ile to możliwe jak najbardziej dostosowany do możliwości Twojej i Twojej rodziny.

Cukrzyca to trochę inna choroba niż wszystkie, bo:

  • przebiega skrycie,
  • rozwija się podstępnie,
  • nie boli,
  • to choroba całego organizmu,
  • choroba przewlekła,
  • nie można jej wyleczyć całkowicie,
  • długo bywa nie rozpoznana u pacjentów

U chorych na cukrzycą pomimo wysokiego stężenie glukozy we krwi komórki głodują z powodu braku insuliny, która jest takim jakby nośnikiem i umożliwia wnikanie glukozy do wnętrza komórek. Z powodu niedostatecznego wytwarzania energii w komórkach zaburzona zostaje praca wszystkich narządów. W tej sytuacji cały organizm przestaje w pełni prawidłowo funkcjonować.

Ale głowa do góry- pomogę Ci godnie z nią żyć!

lekarz diabetolog warszawaprywatny gabinet lekarski cukrzyca diabetolog warszawa

diabetolog lekarz cukrzyca warszawa mokotow najlepszy partykuły

Przeczytaj też:

Jeden komentarz do “Cukrzyca – co to za choroba?

  1. How do you cook a frog? You don't drop it into boiling water – it jumps out. No, you put it in comfortable warm water & slowly raise the heat. Et voila, cooked frog.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *