Prowadzenie samochodu a cukrzyca

Pytania do lekarza-diabetologa:

lekarz diabetolog warszawaCzy cukrzyca wpływa jakoś na prowadzenie samochodu?

 Lekarz diabetolog odpowiada:

Najniebezpieczniejsza sytuacja związana jest z nagłą hipoglikemią, czyli spadkiem cukru. Konsekwencją hipoglikemii może być złe samopoczucie, senność, a nawet utrata przytomności.

Czy to właśnie hipoglikemia była przyczyną zasłabnięcia kobiety chorej na cukrzycę, która wjechała w grupę przedszkolaków?

Trudno dziś orzec, ale jedno wiadomo na pewno – JEŚLI CHORUJESZ NA CUKRZYCĘ I PROWADZISZ SAMOCHÓD MUSISZ PRZESTRZEGAĆ ZASAD BEZPIECZEŃSTWA.

Najważniejsze, aby uświadomić sobie, jak niskie wartości glikemii odczuwasz – czy odczuwasz spadek do wartości 70 mg/dl? Czy 60?, czy niższe?

Jeśli miałeś stężenie glikemii poniżej 50 mg/dl i nie czułeś tej hipoglikemii (w medycynie nazywamy to nieświadomością hipoglikemii), to szczególnie musisz dbać o prawidłowe wartości glikemii podczas prowadzenia auta. Poza pacjentami z tak zwaną nieświadomością hipoglikemii również pacjenci z ciężką hipoglikemii (taką, która wymagała pomocy osoby drugiej) są grupą szczególnie narażoną na wystąpienie wypadku podczas prowadzenia samochodu.

Do objawów hipoglikemii należą: drażliwość, głód, nudności, drżenie, niepokój, kołatanie serca, bladość, zimne poty, osłabienie, zawroty głowy, ból głowy, splątanie.

Przed każdą jazdą zbadaj cukier. Nie bądź kierowcą, gdy twój poziom cukru wynosi poniżej 70 mg/dl lub powyżej 300 mg/dl. W samochodzie zawsze miej węglowodany proste na wypadek spadku glikemii. Dobrze sprawdza się cukier w kostkach czy dropsy dla pacjentów z cukrzyca np. Glucocard (należy spożyć 4 dropsy). Zaleta cukry i dropsów jest dobra tolerancja zarówno na upalaną jak i mroźną temperaturę. Niektórzy pacjenci stosują płynną glukozę, czyli tzw. 1 WW- można zakupić w aptece. Wadą tych żeli jest wrażliwość na zmiany temperatury

Przy niskich wartościach glikemii  ROŚNIE RYZYKO HIPOGLIKEMII I TYM SAMYM WYPADKU. Należy wtedy odroczyć jazdę lub poprosić innego kierowcę o prowadzenie . Trzeba wówczas  zjeść węglowodany proste ( np. 1 WW lub dropsy np. Glucocard, sok) a następnie zjeść kanapkę i po podniesieniu wartości glikemii można ruszać.

Istotne jest również uświadomienie sobie przyczyny spadku cukru.

Może to tylko zbyt długa przerwa pomiędzy posiłkami, większa aktywność przy pakowaniu samochodu – wówczas z pewnością zjedzenie węglowodanów prostych ( 1WW) i złożonych (kanapka) pomoże. Czasem jednak hipoglikemia jest wynikiem zbyt dużej dawki insuliny, czy pomylenia rodzaju insuliny i jeśli Twój niski wynik cukru może wynikać z takich przyczyn, wówczas odradzam kierowanie pojazdem w tym dniu. Tendencja do spadku glikemii będzie utrzymywała się znacznie dłużej i sytuacja może się powtórzyć.

Wybierając się w dłuższa podróż poza pomiarem cukry przed drogą, warto powtarzać oznaczenie w trakcie zaplanowanych przerw. W trakcie przerw należy również zadbać o przekąskę, np. kanapkę. Przy zaplanowanej dłuższej podróży można zmniejszyć dawkę leku czy insuliny – świadomie utrzymać trochę wyższe wartości glikemii w trakcie drogi.

Zbyt wysoki cukier przed drogą tj powyżej 300 mg/dl również nie sprzyja bezpiecznej drodze. Przy wysokich wartościach glikemii pacjent nie czuje się dobrze, odczuwa senność, ma zaburzenia ostrości widzenia. W tych sytuacjach obniża się sprawność szybkich reakcji, czy dobre widzenie, tak ważne za kierownicą.

Przeczytaj także: Zasady Bezpiecznej Jazdy

I koniecznie zgłoś się na badania!

najlepszy lekarz diabetolog warszawaprywatny gabinet lekarski cukrzyca diabetolog warszawa mokotów

 

 

diabetolog lekarz cukrzyca warszawa mokotow najlepszy partykuły

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *