Jak dbać o stopy w cukrzycy?

Diabetolog radzi: Jak dbać o stopy w cukrzycy?

diabetolog lekarz warszawa gabinet Problemy z skórą stóp mogą występować u pacjentów z cukrzyca dość często. Prawidłowa pielęgnacja może zapobiegać powikłaniom.

Do codziennej pielęgnacji należą 3 drobne kroki:

  1. Codzienne mycie w letniej wodzie. Temperaturę wody sprawdzamy dłonią. Stopy myjemy delikatnym mydłem np. Biały Jeleń, Bambino. Stóp nie należy moczyć.
  2. Dokładne osuszenie delikatnym ręcznikiem, szczególnie przestrzenie pomiędzy palcami.
  3. Po codziennym umyciu i osuszeniu wcieramy krem do stóp np. z 10% mocznikiem, (np. Milgamma maść- znacznie bogatszy w konsystencji lub krem do stóp dla diabetyków firmy Bioton- o lżejszej konsystencji)

Ponadto warto:

  1. Raz w tygodniu
  2. warto ścierać zrogowaciałą, twardą skórę przy użyciu delikatnej tarki, pumeksu lub pellingiem do stóp. Nie należy używać ostrych narzędzi takich jak np. omega.
  3. Codziennie obejrzyj skórę stóp, ewentualnie poproś kogoś z domowników. Należy zwracać szczególną uwagę na otarcia, pęcherze, rany, wrastające paznokcie.
  4. Przycinaj paznokcie delikatnie, następnie ostre krawędzie złagodzić za pomocą pilnika. Można korzystać z zaufanych gabinetów podologicznych lub kosmetycznych. Warto, aby osoba tam pracująca podeszła do stóp pacjenta z cukrzyca w sposób profesjonalny. Niezbędne jest używanie narzędzi dezynfekowanych w autoklawie.
  5. Codziennie zakładaj świeże czyste skarpetki z naturalnych włókien. Można stosować skarpetki z włókna bambusowego czy z dodatkiem srebra (działanie bakteriostatyczne).
  6. Nie oszczędzaj na butach. Warto kupić wygodne, nie uciskające, z miękkiej skóry. Najlepiej aby obcas nie był zbyt wysoki, but dawał stopie dobre podparcie, Niektórzy pacjenci cenią sobie buty z szerokim przodem (tzw rozmiar G) lub wybierają buty o pół lub cały rozmiar większe. U niektórych pacjentów warto zastosować wkładki ortopedyczne. Nie należy chodzić boso.
  7. Przed założeniem butów warto nimi potrząsnąć, aby usunąć drobne kamyki, ziarenka piasku.
  8. Należy wykonywać ćwiczenia – najlepiej codziennie, tak aby usprawnić krążenie ( może to być rytmiczne poruszanie palcami stóp, stawnie na palcach, napinanie mięśni łydek)
  9. Wszelkie rany, otarcia, zaczerwienienia skóry, opuchnięcie, ucieplenie należy pokazać lekarzowi. Niepokojąca jest również różnica temperatur pomiędzy stopami.
  10. Nie należy używać poduszek elektrycznych, grzałek, ocieplać stóp przy grzejnikach, kominkach.
  11. Badanie w kierunku neuropatii cukrzycowej i ocenę krążenia powinno być przeprowadzane przez lekarza diabetologa co najmniej raz w roku.

Dbaj o swoje zdrowie!

lekarz diabetolog warszawaprywatny gabinet lekarski cukrzyca diabetolog warszawa

diabetolog lekarz cukrzyca warszawa mokotow najlepszy partykuły

Leczenie cukrzycy Warszawa:

  • cukrzyk jak dbać o szpary między palcami stóp
  • pilnik do stop dla diabetologa

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *