Czy jest możliwość, że ktoś jest chory na cukrzycę i o tym nie wie?

Jak rozpoznać, że masz cukrzycę?

diabetolog lekarz warszawaSpisałam wywiad z moją pacjentką, której cukrzycy pilnuję od lat. Przekazała mi swoje doświadczenia, a ja teraz przekazuje je Tobie :-)

– Ewo, jak dowiedziałaś się, że jesteś chora na cukrzycę?

-Wykryłam to przy pierwszych badaniach okresowych do pracy. Teraz wiem, że wiele osób nie wie o swojej chorobie, żyją normalnie i przy jakiejś okazji dowiadują się, że mają podwyższony cukier.Cukrzyca w pierwszej fazie może nie dawać żadnych objawów – ja ich nie miałam. To znaczy miałam, ale nie skojarzyłam ich z cukrzycą.  Nogi mnie tylko bolały i pięty.

-Tak, to jest charakterystyczny ból nóg i pięt, tylko że nikt nie podejrzewa cukrzycy… Raczej reumatyzm, zwyrodnienia…Dobrze jest przynajmniej raz na rok zrobić sobie badania na cukier. Czyli na glukozę.

– Inną taką cechą charakterystyczną jest senność po posiłkach, ale i to na ogół jest lekceważone, bo się zdarza każdemu. Tylko że przy cukrzycy jest to większa senność. Czuć zdecydowanie różnicę.

-Czyli można być chorym i nie wiedzieć. Bardzo podstępna choroba to jest, ta cukrzyca.

– Potem przychodzisz do lekarza,  badasz się i dopiero się dowiadujesz. Przyznam, że to był dla mnie szok, teraz już zaakceptowałam swoją słodką chorobę i jej pilnuję.

Zapytaj o swoje zdrowie diabetologa –

prywatny gabinet lekarski cukrzyca diabetolog warszawa

diabetolog lekarz cukrzyca warszawa mokotow najlepszy partykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *