Niealkoholowa stłuszczeniowa choroba wątroby

Niealkoholowa stłuszczeniowa choroba wątroby

to obecnie najczęstsza przewlekła choroba wątroby w krajach rozwiniętych. Jej występowanie w populacji dorosłych europejczyków szacuje się na 14% do 21%., a w grupie pacjentów z cukrzyca typu 2 nawet na 65%.

lekarz-diabetolog-warszawa-metro-mokotow-ursynow-gabinet-niealkoholowe-stluszczenie-watrobyNajważniejszymi czynnikami ryzyka choroby są otyłość i zespół metaboliczny.

Wprowadzenie zmian stylu życia obejmujących: interwencję dietetyczną oraz zwiększenie aktywności fizycznej jest najczęściej leczeniem pierwszego wyboru i ma na celu wspomaganie nie tylko leczenia niealkoholowej stłuszczeniowej choroby wątroby (NFALD), ale i schorzeń jej towarzyszących między innymi: otyłości, insulinooporności, cukrzycy czy dyslipidemii.

Postępowanie dietetyczne skupia się na redukcji masy ciała u osób z towarzysząca nadwagą lub otyłością poprzez zastosowanie diety o obniżonej wartości energetycznej. Zaleca się ograniczenie spożycia tłuszczów nasyconych oraz kwasów tłuszczowych o konfiguracji trans, a także cholesterolu. Prawdopodobnie ich wysokie spożycie jest związane z rozwojem NFALD także u osób nieotyłych.

W zamian zaleca się zwiększenie udziału w diecie wielonienasyconych kwasów tłuszczowych, głownie z rodziny n-3, które wykazują działanie przeciwzapalne. Korzystne wydaje się także spożywanie orzechów, mimo ich wysokiej wartości energetycznej jako źródła kwasu alfa – linolinowego, zmniejszającego stężenie cholesterolu lipoprotein LDL. Istotne jest zwiększenie udziału białka roślinnego (np. sojowego), a ograniczenie spożycia tłustego mięsa, nabiału i ich przetworów.

Kluczową rolę w leczeniu i profilaktyce NAFLD jest również redukcja w diecie cukrów prostych i całkowite wykluczenie cukru dodanego. Wzrost zachorowań na NAFLD w krajach rozwiniętych jest analogiczny do wzrostu spożycia fruktozy, i to jej wysokie spożycie coraz częściej wskazuje się jako bezpośrednią przyczynę choroby. Wybieranie produktów o wysokiej zawartości błonnika pokarmowego, niskim indeksie glikemicznym oraz takie komponowanie posiłków, aby nie miały wysokiego ładunku glikemicznego, sprzyja redukcji masy ciała. Istotną rolę we wspomaganiu leczenia NFALD przypisuje się także suplementacji witaminami D, C i E oraz niektórymi szczepami bakterii probiotycznych, a także preparatami z dodatkiem cynamonu i kurkuminy, wpływającym na poprawę insulinowrażliwości.

Uzupełnieniem zaleceń jest codzienna aktywność fizyczna.

Źródło- Anna Jeznach-Steinhagen , Aneta Czerwonogrodzka-Senczyna , Joanna Ostrowska i in. „Zalecenia żywieniowe dla pacjentów z niealkoholową stłuszczeniową chorobą wątroby”, Polski Merkuriusz Lekarski, 2017, 43 (258):281-86

Pozdrawiam i życzę zdrowia!
dr Anna Jeznach-Steinhagen – diabetolog, Warszawa

najlepszy lekarz diabetolog warszawaprywatny gabinet lekarski cukrzyca diabetolog warszawa mokotów

diabetolog lekarz cukrzyca warszawa mokotow najlepszy partykuły

 

 

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *