Leczenie cukrzycy ciążowej

Pytania do lekarza diabetologa:

lekarz cukrzyca warzawa diabetolog ciaza gabinet prywatnyJestem w ciąży – 5 miesiąc – imam pytanie:

Jak się leczy cukrzycę u kobiet w ciąży?

Lekarz diabetolog odpowiada:

Leczenie cukrzycy ciążowej, czyli tej najczęstszej, która pojawia się w okresie ciąży i o okresie połogu wycofuje się, polega na leczeniu dietetycznym. Na wizycie pacjentka otrzymuje szczegółowe informacje dotyczące diety, zawartości węglowodanów ( tzw. wymienników węglowodanowych) w poszczególnych posiłkach, wspólnie z lekarzem/dietetykiem uczy się jak liczyć wymienniki węglowodanowe i ewentualnie białkowo-tłuszczowe, uczy się jak komponować posiłki. Ważnym elementem są codzienne pomiary glukozy wykonywane przez ciężarną w domu samodzielnie przy użyciu glukometru.

Pacjentka z cukrzycą ciężarnych powinna wykonywać pomiar glikemii codziennie na czczo i 1 godzinę po posiłkach.

Kryteria wyrównania glikemii w cukrzycy u kobiet w ciąży i cukrzycy ciążowej:
– na czczo i przed posiłkiem 3,3–5,0 mmol/l (60–90 mg/dl)
– glikemia maks. w 1. godz. po posiłku <6,7 mmol/l (<120 mg/dl)
– glikemia między 2.00 a 4.00 rano (>3,3 mmol/l) (>60 mg/dl).

Istotna jest również kontrola parametrów płodu– wykonywanie badań USG dziecka z dokładną oceną biometryczną płodu, tj pomiary wielkości poszczególnych części ciała dziecka i oszacowanie masy płodu.

Pacjentka z cukrzycą ciążową musi kontrolować masę ciała, ciśnienie tętnicze krwi oraz wykonywać badania na obecność ciał ketonowych w moczu – badanie wykonuje się w domu przy użyciu specjalnych testów paskowych (np. Ketodiastix).

Pacjentka powinna omówić kwestię cukrzycy ze swoim ginekologiem i rozważyć miejsce porodu (tj. szpital położniczy)- tak, aby był to szpital, w którym kobieta z cukrzycą ciążową może bezpiecznie rodzić.

Prawidłowo prowadzona cukrzyca ciążowa u pacjentki realizującej zalecenia dietetyczne, osiągającej prawidłowe wyniki glikemii jest niezbędna, aby przebieg ciąży był dobry i zakończony urodzeniem zdrowego dziecka.

Powikłania nieleczonej cukrzycy

wiążą się z ryzykiem zarówno dla matki jak i dla płodu. Wśród powikłań nieleczonej cukrzycy ciążowej wymienia się :urodzenie dziecka z makrosomią (duży płód), duża urazowość w trackie porodu zarówno dla dróg rodnych matki jak i kości obojczyka dla płodu, zaburzenia glikemii u dziecka po porodzie, wzrost ryzyka wad wrodzonych.

Czy takie powikłania jak przedwczesne starzenie się łożyska, niedotlenienie itd…

Z uwagi, iż wybitnie nie lubię straszyć moich pacjentów, a już na pewno kobiet w ciąży, to skupię się na namawianiu na:

  1. wykonanie badania glukozy w ciąży.
  2. wykonanie testu OGTT w ciąży u osoby z nieprawidłowym wynikiem oznaczenia glukozy lub w cukrzycą w poprzednich ciążach
  3. dobrego prowadzenia cukrzycy ciążowej, przestrzeganie diety, regularne pomiary glikemii w domu i kontrola masy ciała w ciąży

POWODZENIA!  W TWOICH RĘKACH TWÓJ LOS I LOS TWOJEGO DZIECKA

W razie potrzeby zapraszam do gabinetu

 prywatny gabinet lekarski cukrzyca diabetolog warszawa

diabetolog lekarz cukrzyca warszawa mokotow najlepszy partykuły

 

Leczenie cukrzycy Warszawa:

  • diabetolog dla ciężarnych warszawa
  • cukrzyca ciążowa do kiedy diabetolog
  • diabetolog cukrzyca ciążowa online
  • diabetolog dla ciężarnych
  • jak liczyć wymienniki węglowodanowe w cukrzycy ciężarnych

1 myśl w temacie “Leczenie cukrzycy ciążowej

  1. Witam jutro zaczynam 28 tydzień ciąży niestety mam cukrzycę ciążowa. Naczczo utrzymują się od ponad 90 do max 99 lekarz twierdzi że wyniki są dobre. Już wariuje bo czytam dużo na ten temat aby sobie samej pomoc ale niestety coraz gorzej.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.