Czy to cukrzyca wrodzona?

Pytania do lekarza diabetologa:

cukrzyca-lekarz-diabetolog-warszawa-mokotow-prywatnie-ursynow-zoliborz-linia-metro-zdrowa-dietaMam 43 lata. Zawsze cukier na czczo miałam w górnej granicy, choć nigdy nie przekroczył 100. Ostatnio 97 przy normie 99. Od dziecka miałam kłopoty z wagą, byłam nieco osłabiona. Od co najmniej 10 lat podejrzewam u siebie cukrzycę. Czasem jak nie jem kilka godzin robi mi się słabo. Gdy jestem głodna robi mi się niedobrze jak pomyślę, żeby zjeść coś słodkiego – ludzie czasem dają takie mądre rady, że jak mi słabo to szybko podniosę sobie w ten sposób cukier.
Jako nastolatka bardzo dużo piłam, teraz trochę mniej. Od 13 lat biorę leki zwiększające ryzyko cukrzycy, ale dowiedziałam się o tym dopiero teraz, gdy zrobiłam sobie badanie hemoglobiny glikowanej HPLC. Wynik wynosi 9% przy normie dla osób zdrowych 4,8 – 6,0

Oczywiście wybieram się do lekarza, ale chciałabym pójść z kompletem badań. Co powinnam zbadać, żeby ustalić czy to cukrzyca insulinozależna czy też nie.

Mogę się mylić, ale podejrzewam, że to może cukrzyca wrodzona, z tym, że trzustka wytwarza jednak niewielką ilość insuliny. Może to być z autoagresji, bo choruję też na Hashimoto, a podobno choroby z autoagresji mogą występować „w pakietach”

Pozdrawiam – Iza

Lekarz diabetolog odpowiada:

Witam serdecznie!

Wynik Pani HbA1c wynoszący 9% wskazuje na cukrzycę. Objawy, ktore Pani podaje tj. wzmożone pargnienie, problemy z masą ciała, wyższe glikemie na czczo – mogły wskazywać, że miała Pani wcześniej stan przedcukrzycowy.

W wiekszości sytuacji takich jak pani, jest to cukrzyca typu 2 (insulinoniezależna). Proponuję wykonać dwukrotnie badanie glukozy na czczo i wynik powyzej 126 będzie wskazywał na rozpoznanie. Chyba, że w pierwszym wyniku będzie stężenie glukozy na czczo powyżej 200 mg/dl – ropzoznanie można postawić na podstawie tego
jednego oznaczenia.
W celu rozróznienia cukrzycy typu 2 od cukrzycy typu 1 wykonuje sie oznaczenie C-peptydu ewentualnie przeciwciał, ale są to badania znacznie droższe i absolutnie nie konieczne w Pani przypadku w chwili obecnej.
Wspólistnienie choroby Hashimoto nie warunkuje autoimmunologicznego charakteru cukrzycy – dośc czesto chorobie Hahimoto towarzyszy insulinooporność, a za nią te objawy, które Pani zgłasza.
Serdecznie pozdrawiam i zyczę szybkiego ropoczęcia leczenia (na poczatek dieta, aktywność fizyczna i metformina). Odniesie Pani spektakularny sukces i poprawę samopoczucia.
Pozdrawiam serdecznie i proszę zadbac o siebie –
dr Anna Jeznach-Steinhagen – diabetolog, Warszawa

diabetolog lekarz cukrzyca warszawa mokotow najlepszy partykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *