Złe samopoczucie i osłabienie-czy to hipoglikemia?

Pytania do lekarza diabetologa

Dzień dobry!

lekarz-diabetolog-warszawa-metro-mokotow-ursynow-bole-glowy-zle-samopoczucieOd kilku miesięcy (około 2,3 godziny po posiłku) źle się czuję: czuję już duży głód, kręci mi się w głowie, robi mi się niedobrze, oraz czuje się bardzo słaba.

Lekarz rodzinny zalecił mi, abym badała sobie poziom cukru na czczo oraz 2 godziny po posiłku, a także wtedy, kiedy gorzej się czuję. Rano poziom cukru jest w porządku, tak powiedział mój lekarz rodzinny ( jest to zawsze około 80 mg/dL). Natomiast 2 godziny po posiłku, gdy wykonuję najmniejszy ruch, np sprzątam, to cukier spada do około 70 mg/dL lub nawet niżej i wtedy czuję lekkie drżenie rąk, zawroty głowy… – wszystkie te objawy, o których pisałam na początku, boli mnie również głowa bardzo często.

Muszę dodać, że bardzo często rano czuję się, jakbym miała kaca, a alkoholu nie spożywałam. Lekarz rodzinny powiedział, że podejrzewa hipoglikemię, lecz nie widzi sensu robienia krzywej cukrowej, ponieważ gdy siedzę i nic nie robię, to cukier nie spada. Dzieje się to przy każdym najmniejszym ruchu.

W pracy muszę dużo się ruszać i wtedy czuję się najgorzej. Moje pytanie brzmi, czy mój cukier jest w porządku, czy nie? I co mogłoby mi pomóc.

Pozdrawiam  Sandra

Lekarz diabetolog odpowiada:

Dzien dobry,

objawy faktycznie wskazują na hipoglikmeię, pytanie czy tzw reaktywną.

Aby dobrze zdiagnozować problem nalezy wykonać krzywą glukozową i krzywą insulinową. oznaczenie w krwi glukozy i insuliny na czczo, następnie wypić 75 gramów glukozy i oznaczyc we krwi glukozę i insulinę godzine i 2 godziny po wypiciu glukozy.

Po zdiagnozowaniu należy leczeyć- dietą, ale również u niektórych pacjentów warto włączyć metfominę.

Pozdrawiam serdecznie i do zobaczenia –
dr Anna Jeznach-Steinhagen – diabetolog, Warszawa

najlepszy lekarz diabetolog warszawaprywatny gabinet lekarski cukrzyca diabetolog warszawa mokotów

diabetolog lekarz cukrzyca warszawa mokotow najlepszy partykuły

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *