Aktywnie z cukrzycą – wywiad w TVN Meteo Active

Porady lekarza diabetologa na żywo – 21.05.2015 TVN Meteo Active

lekarz diabetolog warszawa mokotow centrum śródmiescie prywatnie najlepszy

Na jakich warunkach osoby chorujące na cukrzycę, mogą uprawiać sport, czego im nie wolno i na co powinni uważać?

 – Według nowej klasyfikacji mamy cztery rodzaje cukrzycy – zaznaczyła dr n. med. Anna Jeznach-Steinhagen. – Typu pierwszego, związaną z bezwzględnym niedoborem insuliny, która jest właściwie chorobą autoimmunologiczną, bo niszczenie wysp trzustkowych produkujących insulinę, jest procesem zapoczątkowanym przez przeciwciała układu autoimmunologicznego. Drugi typ to cukrzyca typu drugiego, skojarzona z otyłością. Takich pacjentów jest najwięcej w Polce – wyjaśniała doktor. – Trzeci typ to tak zwana cukrzyca typu innego, występująca w chorobach endokrynologicznych, zespole policystycznych jajników, posterydowa, przewlekłym zapaleniu trzustki, alkoholowa… – kontynuowała. Ostatni typ jest cukrzycą ciężarnych, ustępująca po okresie połogu.

Relacja filmowa z wydarzenia

Cukrzyca to nie przeszkoda

Jeśli jednak przygodę ze sportem zaczyna pacjent z cukrzycą, który ukończył 35 lat i nigdy wcześniej nie ćwiczył, koniecznie musi się zgłosić do lekarza na konsultację diabetologiczną i, w niektórych przypadkach, na testy wytrzymałościowe w kierunku niedokrwienia serca.

Co daje ruch?

Taką formą aktywności lekarze pochwalają – budują wytrzymałość i kondycję organizmu, co jest tylko „na plus”. Co daje cukrzykom aktywność? – Zmniejszenie dawki insuliny, uwrażliwienie tkanek obwodowych, takich jak mięśnie, na działanie insuliny podanej lub własnej, redukcję masy ciała – wyliczała profity płynące ze zdrowego i aktywnego trybu życia dr n. med. Anna Jeznach-Steinhagen.

Nie myl zagrożenia ze zmęczeniem

Ponieważ nietrudno jej objawy pomylić ze zmęczeniem po wysiłku, konieczna jest świadomość i wiedza pacjenta, podkreślała dr Jeznach-Steinhagen. Przy obniżeniu do poziomu 30-40 miligramów na decylitr zachodzi ryzyko zapadnięcia w śpiączkę. – Tendencja do hipoglikemii utrzymuje się do nawet kilkunastu godzin po treningu – podkreśliła doktor.

Pozdrawiam serdecznie i do zobaczenia
Dr Anna Jeznach

najlepszy lekarz diabetolog warszawaprywatny gabinet lekarski cukrzyca diabetolog warszawa mokotów

 

 

diabetolog lekarz cukrzyca warszawa mokotow najlepszy partykuły

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *