Aktywnie z cukrzycą – wywiad w TVN Meteo Active

Porady lekarza diabetologa na żywo – 21.05.2015 TVN Meteo Active

lekarz diabetolog warszawa mokotow centrum śródmiescie prywatnie najlepszy

Na jakich warunkach osoby chorujące na cukrzycę, mogą uprawiać sport, czego im nie wolno i na co powinni uważać?

 – Według nowej klasyfikacji mamy cztery rodzaje cukrzycy – zaznaczyła dr n. med. Anna Jeznach-Steinhagen. – Typu pierwszego, związaną z bezwzględnym niedoborem insuliny, która jest właściwie chorobą autoimmunologiczną, bo niszczenie wysp trzustkowych produkujących insulinę, jest procesem zapoczątkowanym przez przeciwciała układu autoimmunologicznego. Drugi typ to cukrzyca typu drugiego, skojarzona z otyłością. Takich pacjentów jest najwięcej w Polce – wyjaśniała doktor. – Trzeci typ to tak zwana cukrzyca typu innego, występująca w chorobach endokrynologicznych, zespole policystycznych jajników, posterydowa, przewlekłym zapaleniu trzustki, alkoholowa… – kontynuowała. Ostatni typ jest cukrzycą ciężarnych, ustępująca po okresie połogu.

Relacja filmowa z wydarzenia

Cukrzyca to nie przeszkoda

Jeśli jednak przygodę ze sportem zaczyna pacjent z cukrzycą, który ukończył 35 lat i nigdy wcześniej nie ćwiczył, koniecznie musi się zgłosić do lekarza na konsultację diabetologiczną i, w niektórych przypadkach, na testy wytrzymałościowe w kierunku niedokrwienia serca.

Co daje ruch?

Taką formą aktywności lekarze pochwalają – budują wytrzymałość i kondycję organizmu, co jest tylko „na plus”. Co daje cukrzykom aktywność? – Zmniejszenie dawki insuliny, uwrażliwienie tkanek obwodowych, takich jak mięśnie, na działanie insuliny podanej lub własnej, redukcję masy ciała – wyliczała profity płynące ze zdrowego i aktywnego trybu życia dr n. med. Anna Jeznach-Steinhagen.

Nie myl zagrożenia ze zmęczeniem

Ponieważ nietrudno jej objawy pomylić ze zmęczeniem po wysiłku, konieczna jest świadomość i wiedza pacjenta, podkreślała dr Jeznach-Steinhagen. Przy obniżeniu do poziomu 30-40 miligramów na decylitr zachodzi ryzyko zapadnięcia w śpiączkę. – Tendencja do hipoglikemii utrzymuje się do nawet kilkunastu godzin po treningu – podkreśliła doktor.

Pozdrawiam serdecznie i do zobaczenia
Dr Anna Jeznach

najlepszy lekarz diabetolog warszawaprywatny gabinet lekarski cukrzyca diabetolog warszawa mokotów

 

 

diabetolog lekarz cukrzyca warszawa mokotow najlepszy partykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *